maisto papildai sportui

8-613-76673

Krepšelis tuščias!

Nėščiųjų juosmens skausmas

2015 liepos 14

Apie 50-80% nėščiųjų vargina juosmens skausmas. Dažniausiai jis atsiranda antrą arba trečią nėštumo trimestrą.

Tai gali būti diskomfortas arba skausmas juosmens, klubų ir sėdmenų srityse. Kartais jis iš nugaros pusės šlaunų paviršiumi nusileidžia iki pakinkliu, sustiprėja lenkiantis, keliant sunkesnius daiktus, atliekant staigesnius judesius. Skausmą padidina čiaudėjimas arba kosėjimas.

Anksčiau buvo manoma, kad juosmens skausmas nėštumo metu yra normalus reiškinys, tarytum sudėtinė šio proceso dalis. Šių dienų požiūris kitoks. Moterys yra skatinamos ruoštis nėštumui iš anksto. Joms siūlomos Įvairios raumenų koregavimo programos, kurios nėštumo metu padės išvengti nepageidaujamų stuburo skausmų.

Skausmą nėštumo metu apatinėje stuburo dalyje būtų galima suskirstyti į tris etapus:

1. Juosmens stuburo skausmas;
2. Klubų - kryžkaulio skausmas;
3. Naktinis skausmas.

Juosmens stuburo skausmas atsiranda dėl stuburo apatinės dalies sąnarių, tarpslankstelinių diskų, raumenų, raiščių ir sausgyslių padėties pasikeitimų. Šie pasikeitimai įvyksta nėščiajai priaugant svorio ir reikalingi užtikrinti kūno pusiausvyrą. Jie sukelia padidėjusį tempimą ir spaudimą raumenims, esantiems aplink stuburą, kurie greitai perkraunami. Vaisiui augant ir tempiant pilvo sieną, pilvo raumenys silpnėja ir praranda sugebėjimą stuburą išlaikyti tiesų.

Nėštumo metu veikiant hormonams atsipalaiduoja raumenys, sausgyslės ir raiščiai, padidėja dubens sąnarių judrumas. Jie prasiplečia, atidarydami kaulinj gimdymo kanalą būsimam kūdikiui.

Fiziologiškai buvęs tvirtas stuburas praranda sugebėjimą priešintis didėjantiems apkrovimams ir vis labiau deformuojamas augant motinos ir vaisiaus svoriui. Visi šie pasikeitimai gali nėščiajai sukelti skausmą.

Klubų - kryžkaulio skausmas

Jis kyla iš klubikaulių ir kryžkaulio sąnarinės jungties. Normaliai šis sąnarys yra nejudrus. Veikiant hormonams, jis tampa judrus. Jame esantys skausmo receptoriai stipriai dirginami ir sukeliamas skausmas. Dažnai po gimdymo šis sąnarys negrįžta į pradinę padėtį, todėl tokias moteris visą gyvenimą vargina juosmens skausmas. Grąžinus jį j normalią padėti skausmas išnyksta.

Naktinis skausmas

Jis visuomet atsiranda miego metu, kai nėščioji yra gulimoje padėtyje. Naktinis skausmas labai panašus į skausmą, kuris būna menstruacijų metu. Daug teorijų aiškina naktinio juosmens skausmo atsiradimą. Manoma, kad tai ne mechaninė priežastis, bet susijusi su širdies - kraujagyslių sistema.

Gydymo galimybės

Lengviau ligai užkirsti kelią negu išgydyti. Nėštumui moterys turėtu pradėti ruoštis jaunystėje. Grožis ir sveikata reikalauja laiko ir investicijų. Jeigu jaunystėje jūs labai ištreniruosite pilvo raumenis, tai nėštumo metu išvengsite juosmens skausmo, po gimdymo pilvo oda bus lygi ir neišvagota pogimdyminių strijų.

Prieš pastojant siūlyčiau apsilankyti pas stuburo specialistą, kuris atlikęs stuburo ir raumenų tyrimą sudarys pratimų programą. Fiziniai pratimai stiprina raumenis, gerina jų elastines ypatybes, balansuoja stuburo raumenų šventinę sistemą.

Nėštumo metu labai svarbu taisyklingai sėdėti, nešti ir kelti sunkius daiktus. Jei vargina naktinis skausmas, patarčiau gulėti ant šono, įspraudus tarp šlaunų arba kelių minkštą pagalvėlę. Fiziniai pratimai naktinio skausmo nesumažina. Būtina treniruoti širdies ir kraujagyslių sistemą. Labai naudinga 3-5 kartus per savaitę eiti pasivaikščioti 20-45 min.

Esant juosmens srities stuburo ir klubų kryžkaulio skausmams padeda skaudamos vietos vėsinimas ir šildymas. Nesteroidinius - priešuždegiminius vaistus nėštumo metu naudoti griežtai draudžiama. Masažo efektas trumpalaikis. Dažniausiai taikomi energetiniai pratimai, sutrumpėjusiu raumenų grupių tempimas. Didėjant pilvo apimčiai, nedaryti pratimų gulint ant nugaros. Nėščiosios turėtų vengti vandens kaskadų, sūkurinių vandens srovių! Naudinga žinoti pratimus, kurie koreguoja laikyseną ir mažina skausmą. Skausmų atvejais padeda minkštas juosmens diržas. Labai gerą nuskausminantį efektą turi kompleksinis homeopatinis preparatas Rewma-Gel, skirtas stuburo, raumenų ir sąnariu skausmams gydyti. Šis vaistas neleidžia sirgti, yra patikrintas laiko ir gydymo rezultatų, jis natūralus kaip kūno judesys.

Linkiu, kad gimęs jūsų kūdikis mamą matytų besišypsančią, energingą, neišvargintą nugaros skausmo.

Pradžių pradžia / 2005 m. kovas, Nr. 2 (14)

Jonas Girskis

Gydytojas neurologas, fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojas, manualinės medicinos specialistas

Šaltinis: www.rbimba.lt