maisto papildai sportui

8-613-76673

Krepšelis tuščias!

HMB (Beta-hidroksi-beta-metilbutiratas)

2016 balandžio 24

Šakotos grandinės aminorūgštys valinas, leucinas ir izoleucinas sportininkų mityboje svarbios, nes pasižymi antikataboliniu poveikiu. Daugiau kaip 37metus žinoma aminorūgštis leucinas ir jos skilimo produktas alfa- ketoizokaproatas (KIK) įvardijamos kaip antikataboliniu poveikiu pasižyminčios medžiagos.

Beta-hidroksi-beta-metilbutiratas specifinis leucino skilimo produktas (HMB) yra svarbi medžiaga, nes galimai slopina baltymų skilimo procesus, todėl HMB maisto papildų pritaikomumas ir vartojimo nauda įžvelgiami ne tik klinikinėje praktikoje (pavyzdžiui, esant raumenų atrofijai, kaheksijai), bet ir sporte.

 

HMB apykaita

Nepakeičiamų aminorūgščių pats organizmas pasigaminti negali, todėl tik su maistu įmanoma organizmą aprūpinti reikiamu aminorūgšties leucino (HMB pirmtako) kiekiu. Kad organizme pasigamintų 3g HMB, su maistu reikia gauti apie 60g aminorūgšties leucino. Pagrindiniai aminorūgšties leucino maistiniai šaltiniai: kiaušiniai, pieno produktai, paukštiena, žuvis, jautiena. Tačiau su maistu suvartoti 600 g sudarantį baltymų kiekį dieną (kuriame apie 60 g leucino) praktiškai neįgyvendinama. Dėl šios priežasties, kad padidinti HMB koncentraciją kraujo plazmoje, rekomenduojama vartoti HMB maisto papildus.

1 pav. Leucino ir HMB apykaita.

 

HMB farmakokinetinės savybės

Vartojant HMB maisto papildus, normali HMB koncentracija kraujo plazmoje (1–4 mmol/l) gali padidėti nuo 4 iki 10 kartų. Dažniausiai prieinama HMB maisto papildų komercinė forma – HMB kalcio monohidrato druska (HMB-Ca). Organizme pasigaminantis HMB kiekis priklauso nuo vartojamos HMB maisto papildų dozės (kuo didesnė dozė suvartojama, tuo daugiau HMB pasigamina organizme). HMB maisto papildų vartojimas su angliavandeniais (gliukoze) lėtina skrandžio turinio pasišalinimą į dvylikapirštę žarną ir lėtesnį HMB piką kraujo plazmoje. Detalesnės HMB farmakokinetinės savybės pateiktos lentelėje.

Lentelė. HMB farmakokinetinės savybės.

Farmakokinetinis rodmuo

HMB-Ca (1 g)

HMB-LR (1 g)

HMB-Ca (3 g)

HMB-Ca (3 g) + 75 g gliukozės

HMB koncentracijos pikas kraujo plazmoje sudaro:

120 nmol/l

200–220 nmol/l

487 nmol/l

352 nmol/l

HMB koncentracijos piką kraujo plazmoje pasiekia:

po 120 min.

po 30 min

po 60 min

po 110 min

HMB pusperiodis kraujo plazmoje sudaro:

2,37 val.

~ 2,5 val.

2,38 val.

2,69 val.

HMB susikaupimas šlapime sudaro:

~ 14 proc.

~ 14 proc.

~ 29 proc.

~ 27 proc.

 

Skirtingos HMB maisto papildų rūšys

  1. Seniau HMB maisto papildai buvo gaminami tik miltelių, t. y. kalcio druskos (Ca‐HMB) forma ir kaip maisto papildai parduodami kapsulėmis.
  2. Pastaruoju metu nauju būdu buvo išgauta laisva HMB rūgštis – beta-hidroksi-beta-metilbutyrinė rūgštis, kuri kaip maisto papildas gali būti gaminama HMB laisvos rūgšties (HMB‐LR) forma. HMB‐LR specialiuose sportininkams skirtuose geliuose jungiama su buferinėmis savybėmis pasižyminčia medžiaga kalio karbonatu, kuri sudėtinio gelio pH padidina iki 4,5. Vartojant HMB‐LR maisto papildus, į kraujotaką patekęs HMB panaudojamas 25 proc. didesniu kiekiu nei vartojant Ca‐HMB maisto papildus.

Nepaisant to, daugelis mokslinių studijų įvertino tik Ca‐HMB veiksmingumą įvairiose visuomenės grupėse. Esamuoju metu nepakanka mokslinių duomenų apie HMB‐LR maisto papildų veiksmingumą, todėl ir apibendrinančios išvados apie HMB-LR veiksmingumą nenustatytos.

 

HMB maisto papildų veiksmingumas

HMB maisto papildai veiksmingi:

1) Siekiant sumažinti dėl fizinių krūvių atsiradusias raumenų pažaidas, skausmą (netreniruotiems ir / arba mažo treniruotumo žmonėms).

2) Atliekant jėgą ugdančias pratybas, ekscentrinius pratimus (nuleidžiant svarmenis, ištiesiant rankas, pritupiant su štanga ir t. t.), didinant raumenų masę (stebimas poveikis tarp treniruotų sportininkų po 1,5 mėn., tarp netreniruotų – po 2-3 sav.).

3) Pradėjus sportinę veiklą (mažo treniruotumo sportininkams).

4) Sportininkams, įveikiant intensyvesnius, didesnės apimties nei įprastai fizinius krūvius.

5) Siekiant pagerinti funkcines galimybes (vyresnio ir / arba vidutinio amžiaus asmenims).

6) Siekiant greičiau sumažinti riebalų masę.

7) Siekiant apsaugoti lieknąją kūno masę esant specialioms būklėms (kryptingomis priemonėmis mažinant kūno masę, vartojant sumažintos energinės vertės maisto davinį ir pan.).

8) Siekiant pagerinti aerobinio pajėgumo rodiklius (naudą patvirtinančių mokslinių studijų skaičius ribotas).

 

HMB maisto papildų vartojimo rekomendacijos

HMB maisto papildus rekomenduojama vartoti:

  1. Junginyje su kalciu (HMB‐Ca) arba
  2. Junginyje su laisva rūgštimi (HMB‐LR)

HMB‐LR maisto papildus (1–2 g) rekomenduojama vartoti 30–60 min. laikotarpiu prieš sporto pratybas.

HMB‐Ca maisto papildus (3 g) rekomenduojama vartoti 60–120 min. laikotarpiu prieš sporto pratybas.

HMB-Ca maisto papildus kartu su angliavandeniais (pavyzdžiui, gliukoze) rekomenduojama vartoti iki pratybų pradžios likus 120 min. ir daugiau.

Siekiant paskatinti adaptaciją prie fizinių krūvių, pagreitinti raumenų atsigavimą po intensyvesnių, didesnės apimties fizinių krūvių, sumažinti pažeidimus ir skausmą raumenyse, HMB maisto papildus rekomenduojama vartoti bent 2 savaites ir ilgiau. Kad paskatinti adaptaciją prie fizinių krūvių, per dieną rekomenduojama suvartoti 3 g sudarančią HMB maisto papildų dozę. HMB maisto papildus rekomenduojama vartoti 3 kartus per dieną lygiomis dalimis (po 1 g).

Autorius Dr. Marius BARANAUSKAS